Co podać na poprawiny?

Tradycyjne polskie wesela to poza obfitością i różnorodnością posiłków oraz zabawą do białego rana, także zwyczaj poprawin. Ostatnio jednak, coraz częściej porzuca się celebrowanie tego obyczaju na rzecz jednodniowych uroczystości. Decydują o tym względy finansowe i praktyczne. Cena za dwudniową imprezę jest około 30- 50% wyższa niż w przypadku jednodniowych przyjęć. Ponadto, nie każdy lokal ma w swojej ofercie organizowanie poprawin. W efekcie, wiele par rezygnuje z dodatkowego przyjęcia, wychodząc z założenia, że jednodniowa huczna zabawa obfitująca w rozmaite, nie tylko kulinarne atrakcje, w zupełności wystarczy.

Jeżeli jednak państwo młodzi decydują się na przyjęcie poprawi nowe, choćby dla najbliższej rodziny i przyjaciół, powstaje pytanie- Co podać gościom?

Część lokali, szczególnie te, które oferują wynajem miejsc noclegowych dla weselnych gości, mają w swojej ofercie także dostarczanie śniadań poprawinowych. Może to być, na przykład, pożywny żurek z jajkiem i kiełbasą lub coś zdecydowanie lżejszego, jak pełnoziarniste bułeczki z twarożkiem i pomidorami.

Nazajutrz, po uroczystości weselnej, goście pojawiają się zazwyczaj około godziny 16-tej. To idealna pora na podanie obiadu poprawinowego, w postaci kremu borowikowego lub zupy pomidorowej z ziołami.

Na drugie danie można zaserwować kotlet schabowy ze śmietankowym sosem i puree ziemniaczanym z koperkiem albo filet z kurczaka nadziewany kremem szpinakowym podawany z ryżem zapiekanym z warzywami lub podsmażanym makaronem. Może to być także wątróbka wieprzowa z cebulką, marynowany stek z karkówki czy golonki w marchewce. Do tego sosy, sałatki i surówki.

Na deser można podać jabłka z farszem orzechowym lub ciasta przekładane kremem czy puchar lodów migdałowych z bitą śmietaną. Pod koniec przyjęcia warto zaserwować jeszcze jedno gorące danie, na przykład pierogi z kapustą i grzybami lub gulasz drobiowy.

Na przyjęciach poprawinowych, pojawiają się często szwedzkie stoły z pozostałościami po imprezie weselnej, czyli wędliny, sałatki i ciasta, a ponadto przekąski na zimnej płycie: plater pieczonych mięs, faszerowane jajka czy grillowane szaszłyki warzywne.

Alternatywą dla klasycznych poprawin z wysokokalorycznymi potrawami są przyjęcia z bogactwem lekkostrawnych dań wegetariańskich, na przykład brokułami w lekkim sosie na bazie jogurtu naturalnego czy dietetyczny mintaj w kremie z cukini. Dobrym pomysłem jest także podanie orzeźwiających sałatek.

SAŁATKA Z MELONA

Składniki (na 5 porcji):

1 duży melon

3 plastry ananasa

3 twarde kiwi

3 łyżeczki likieru pomarańczowego

3 łyżeczki soku z cytryny

2 łyżeczki brązowego cukru

Sposób przygotowania:

Melona przekrawamy na pół, usuwamy pestki i specjalną łyżeczką wycinamy niewielkie kuleczki. Kiwi i ananasa obieramy i tniemy na drobne paseczki. Owoce wrzucamy do jednego naczynia. Likier łączymy z cukrem i sokiem z cytryny. Mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji i polewamy po owocach.