Przykładowe danie główne i drugie

Obok piętrowego tortu, najważniejszym punktem weselnej oprawy kulinarnej jest dwudaniowy obiad. Może być standardowy, z typowymi dla kuchni polskiej daniami albo zdecydowanie bardziej wyszukany, na przykład na bazie owoców morza lub wykwintnych składników i dodatków. Wciąż chętnie serwuje się potrawy staropolskie, ale także coraz częściej na weselnych stołach pojawiają się dietetyczne akcenty wegetariańskie.

Bez względu na to, co wybiorą państwo młodzi, obowiązuje jedna zasada zakładająca, że weselny obiad powinien zachwycać elegancją, nawet jeżeli jest skromny i wykonany z prostych składników i stosunkowo tanich półproduktów.

Pierwszym gorącym daniem jest zupa. Może to być tradycyjny rosół z makaronem, krem pieczarkowy z groszkiem ptysiowym, zupa cebulowa z grzankami czosnkowymi lub wykwintny krem drobiowy z migdałami i ziołami.

Drugie główne danie jest najczęściej mięsne. To, na przykład, klasyczny schab faszerowany papryką i serem żółtym lub morelą, indyk pieczony z jabłkami, filet ze szpinakiem i suszonymi pomidorami, pierś z kurczaka nadziewana musem borowikowym, eskalopki z indyka, kaczka pieczona ze śliwkami, karkówka z gruszkami, polędwiczki wieprzowe z gotowanymi jarzynami, standardowy kotlet devolay lub ekskluzywne roladki mięsne z serem pleśniowym.

Główne danie weselne może być również w formie potrawy rybnej, jak na przykład pstrąg w sosie koperkowym, pieczony halibut, łosoś w sosie warzywnym czy gulasz z morszczuka.

Eleganckim, smacznym i jednocześnie wysokokalorycznym przykładem drugiego dania obiadowego jest pierś z kaczki z grzybami.

KACZKA Z KURKAMI

Składniki (na 5 porcji):

5 piersi z kaczki

50 dag świeżych kurek

30 dag szpinaku

5 łyżek oliwy z oliwek

10 łyżek syropu klonowego

Przyprawy:

sól

biały pieprz

zioła prowansalskie

bazylia

tymianek

Sposób przygotowania:

Oczyszczone piersi z kaczki posypujemy przyprawami i wykładamy na rozgrzaną patelnię. Smażymy na oliwie przez około 20 minut z obydwu stron. Syrop klonowy podgrzewamy do momentu uzyskania gęstego syropu. Po około 5 minutach studzimy i mieszamy z oliwą. Na patelnię z roztopionym masłem wrzucamy kurki. Dusimy przez kilkanaście minut z dodatkiem przypraw. Na osobnym naczyniu smażymy liście szpinaku. Na upieczonej piersi z kaczki układamy kurki, natomiast dookoła układamy szpinak. Całość polewamy sosem z syropu klonowego.