Ilość i kolejność podawania potraw

Niezmiennie od wielu lat na polskich stołach weselnych dominują dwie zasady: obfitość i wysoka jakość serwowanych potraw. Ważne, aby talerze i półmiski były na bieżąco uzupełniane różnorodnymi przysmakami. Ich zawartość powinna odzwierciedlać zróżnicowane gusta smakowe wśród gości. Praktycznym rozwiązaniem w tej kwestii są dania do wyboru, uwzględniające, między innymi, preferencje kulinarne zdeklarowanych wegetarianów, czy też tych, którzy ze względów zdrowotnych zmuszeni są do przestrzegania określonej diety.

Ilość serwowanych potraw zależna jest przede wszystkim od czasu trwania przyjęcia. Oczywiście zdecydowanie mniej posiłków będzie na skromnym obiedzie weselnym w domu niż na całonocnej imprezie. Zazwyczaj są to dwa gorące dania obiadowe i trzy/ cztery kolacje.

Kolejność podawanych potraw jest na ogół niezmienna. Tuż po uroczystym wprowadzeniu państwa młodych i wzniesieniu toastu, podaje się pierwsze danie gorące. Zazwyczaj jest to zupa, choć coraz częściej przed nią podaje się zimną przystawkę. Mogą to być faszerowane roladki, sałatka z kurczakiem, mozzarella  w ziołowym sosie lub terriny  rybne, drobiowe czy warzywne.

Następnie serwuje się pierwsze danie gorące w postaci tradycyjnego rosołu z makaronem i listkami przypraw, kremu z pomidorów lub borowikowego z serowymi grzankami czy bulionu cebulowego z ziołowymi dodatkami.

Po zupie podawane jest główne danie weselne. Zazwyczaj w tej roli królują potrawy mięsne, takie jak: faszerowany filet z kurczaka, schab z pieczarkami, polędwiczki wieprzowe czy grillowana wołowina w sosie grzybowym. Mięsa serwowane są najczęściej na półmiskach , dzięki czemu możliwy jest wybór konkretnego przysmaku.

Alternatywą dla mięsnych potraw są dania rybne, na przykład filet z dorsza w sosie śmietanowo- brokułowym. Do tego dołączane są ziemniaczki gotowane lub pieczone, ryż z warzywami oraz bukiet surówek i sałatek.

Po uroczystym obiedzie przychodzi pora na słodki deser, na przykład lody z bitą śmietaną, jabłka pieczone w sosie cynamonowym lub sernik oblany czekoladą. W zależności od rodzaju deseru można go zestawić z gorącą kawą lub herbatą. W roli deseru może także wystąpić tort weselny. Na dużych uroczystościach degustacja piętrowego wypieku ma swoją określoną porę- tuż po północy, z czym wiąże się zwyczaj rozpoczęcia krojenia tortu przez młodą parę. Niektórzy jednak, ze względów praktycznych, decydują się na wcześniejsze podanie tortu.

Około dwie godziny po deserze serwuje się pierwszą kolację, a kolejne następują w określonych odstępach czasowych, ustalonych z obsługą lokalu. Zazwyczaj co dwie/ trzy godziny podaje się gorące dania. Może to być żurek, gulasz lub bigos.

Przez cały czas trwania przyjęcia, na weselnym stole powinny być różnorakie ciasta, kosze owoców oraz zimne przekąski w formie schabu ze śliwkami, roladek z szynki parmeńskiej, galaretki drobiowej, kilku rodzajów sałatek, sosów i dipów, a także tac z serami.