Dania na tradycyjne wiejskie wesele

Państwo młodzi planujący zorganizowanie przyjęcia weselnego, zazwyczaj decydują się na standardowe menu oparte na daniach typowych dla polskiej kuchni. Dzieje się tak, ponieważ potrawy te zgodne są z gustami kulinarnymi większości gości weselnych, którzy zazwyczaj równie entuzjastycznie odnoszą się do swojskich przysmaków.

Kuchnia staropolska króluje przede wszystkim na tradycyjnych wiejskich weselach, organizowanych w remizach oraz na typowo góralskich uroczystościach, z którymi wiąże się bogactwo obyczajów, nie tylko w kwestii serwowanego menu.

Dania podawane na wiejskim weselu to przede wszystkim powszechnie lubiane, ale przy tym także wysokokaloryczne i ciężkostrawne potrawy. Zdecydowana większość z nich to przysmaki mięsne, choć zdarzają się również smaczne rarytasy dla jaroszy. W tradycyjnym menu dba się o to, żeby posiłki były oparte na jak najmniej przetworzonych półproduktach, tak aby kulinarny rezultat był zbliżony do swojskich wesel sprzed lat.

Pierwsza gorąca potrawa na przyjęciu realizowanym według staropolskiego menu, to najczęściej, ręcznie robiony makaron z rosołem, albo kluski zamiast makaronu.

Najważniejsze jest drugie danie z mięsami podawanymi na półmiskach. Może to być kotlet schabowy w panierce, pieczona golonka w sosie piwnym, rolada wieprzowa faszerowana kapustą czy kurczak nadziewany borowikami. Do tego aromatyczne sosy: grzybowy, tatarski, czosnkowy, chrzanowy oraz gotowane ziemniaczki posypane koperkiem, zasmażane plastry ziemniaczane albo kluski śląskie. Dla urozmaicenia potrawy podaje się także tradycyjne przystawki: surówkę z kapusty kiszonej lub marchwi, sałatkę jarzynową, śledziową czy zasmażaną kapustkę.

W roli deseru dobrze sprawdzą się klasyczne ciasta- eleganckie serniki z rodzynkami, makowce, orzechowce, szarlotki czy pieczone w miodzie gruszki lub lody śmietankowe polane sosem malinowym.

Na stołach weselnych powinny znaleźć się także zimne przekąski, sporządzone według regionalnych przepisów, na przykład rolada schabowa z warzywami, śledź marynowany z grzybami, pieczeń z karkówki, tatar z łososia, galaretka wieprzowa z marchewką, jajka w sosie tatarskim albo oscypek smażony lub zapiekany z boczkiem.

Tego typu uroczystość nie może się obejść także bez kilku pożywnych kolacji, w postaci bigosu myśliwskiego na wędzonce, gulaszu wołowego, czerwonego barszczyku z krokietami lub żurku na żytnim zakwasie z jajkiem.

Wiejskie wesele to również obfitość swojskich przysmaków serwowanych na zimnych płytach lub w formie szwedzkiego stołu. Są to przede wszystkim aromatyczne wędzonki– boczki, szynki, kiełbasy wykonane według staropolskiej receptury, na przykład po śląsku lub po góralsku. Ponadto inne wiejskie rarytasy: salceson, kaszanka, pasztet– z dziczyzny lub zająca, pieczone żeberka, golonka w galarecie, smalec ze skwarkami, z cebulą i masło. Podawane są tu także swojskie potrawy- pierogi, placki ziemniaczane, bigos z białą kiełbasą, a także regionalne sery, bochenki chleba, ogórki kiszone, papryka konserwowa i grzyby marynowane.